Osteotomia Akina wykonywana jest w korekcji haluksa jako dodatkowa procedura np.
Celem osteootomii Akina jest korekcja koślawości w stawie międzypaliczkowym oraz ewentualna korekcja pronacji palucha (rotacji palucha do wewnątrz). Ortopeda chirurg wycina u podstawy paliczka bliższego klin kostny, a następnie koryguje ustawienie palucha tak, aby był ustawiony na przedłużeniu I kości śródstopia oraz skierowany płytką paznokciową dokładnie w górę. Korekcja może być ustabilizowana śrubką, zszywką lub drutem Kirschnera.
Oglądnij animację przedstawiającą osteotomię Akina (Arthrex):
Osteotomię Akina można wykonać małoinwazyjnie za pomocą mianiaturowego frezu. Frez wprowadzany jest w okolicę kości przez punktowe nacięcie w skórze. Dzięki temu nie jest konieczne podłużne nacinanie palca – blizna jest bardzo niewielka i goi się szybciej, a sam paluch jest mniej bolesny po operacji. Stabilizacja osteotomii dokonywana jest zwykle miniaturową śrubką wprowadzaną przez punktowy otwór w skórze.
Akin techniką małoinwazyjną przeprowadzany jest najczęściej w ramach metody MICA operacji haluksa. Może być także wykonywany w każdym przypadku, gdy ortopeda dysponuje na sali operacyjnej odpowiednim sprzętem oraz gdy posiada doświadczenie w zabiegach technikami małoinwazyjnymi. Powikłaniem źle przeprowadzonej osteotomii Akina może być brak zrostu i wtórny ból palucha podczas chodzenia. Ważne jest więc, aby zabieg operacji haluksa został przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę.
—
Warto przeczytać: