Płytka kompresyjna MaxForce™ MTP Plate to rodzaj zespolenia wykorzystywany w artrodezie stawu MTP palucha. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w ramach operacyjnego leczenia zaawansowanych stanów palucha sztywnego i deformacji koślawej palucha z bolesnymi zmianami zwyrodnieniowymi I stawu śródstopno-paliczkowego (I MTP, metatarsophalangeal joint).
Usunięcie powierzchni stawowych I MTP palucha za pomocą rozwiertaka:
–
Po ustawieniu paliczka bliższego w pożądanej skorygowanej pozycji względem I kości śródstopia, ortopeda przejściowo stabilizuje artrodezę 1.1 mm drutem Kirchnera. W końcowym etapie artrodezy dojście to posłuży implementacji 3.5 mm śruby kompresyjnej Compression FT Screw:
–
Wstępne przymocowanie płytki do kości za pomocą BB-Taks dołączonych w zestawie. Czarna linia na płytce powinna pokrywać się z anatomiczną linią artrodezy:
–
Wywiercenie tunelu kostnego pod śrubę za pomocą 2 mm wiertła w najbardziej dystalnym otworze płytki. Pomiar docelowej długości śruby za pomocą głębokościomierza:
–
Wkręcenie 3 mm śruby korowej. Niski profil główki śruby pozwala na jej implementację równo z powierzchnią płytki:
–
Wywiercenie tunelu kostnego pod śrubę za pomocą wiertła 2 mm i prowadnicy wiertła. Pomiar docelowej długości śruby za pomocą głębokościomierza:
–
Implementacja 3 mm śruby VAL. Powtórzenie procedury dla śrub w obrębie paliczka bliższego:
–
Przyłożenie prowadnicy wiertła w proksymalnym odcinku szczeliny kompresyjnej płytki. Wywiercenie dwukorowego tunelu kostnego za pomocą wiertła 2 mm:
–
Włożenie specjalnego przyrządu do zwiększania kompresji w przygotowany tunel kostny. Wyjęcie proksymalnego BB-Tak.
Unikalny mechanizm zwiększenia stopnia kompresji: Obrót urządzenia do zwiększenia kompresji zgodnie z ruchem wskazówek zegara „przetacza” płytkę po kołach zębatych. W efekcie płytka w sposób kontrolowany przesuwa się w kierunku proksymalnym, zwiększając stopień kompresji w linii osteotomii:
–
Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia kompresji, utrzymanie pozycji urządzenia kompresyjnego oraz umieszczenie BB-Tak w jednym z proksymalnych otworów – pozwala to na tymczasowe stabilne utrzymanie kompresji:
–
Wywiercenie tunelu kostnego w proksymalnym odcinku podłużnej szczeliny kompresyjnej za pomocą 2 mm wiertła. Pomiar docelowej długości śruby za pomocą głębokościomierza:
–
Wkręcenie 3 mm śruby korowej w przygotowany tunel kostny. Gdy główka śruby zacznie opierać się o płytkę, usunięcie BB-Tak oraz drutu Kirchnera. Następnie kontynuacja ekscentrycznego wkręcania śruby pozwalającego na uzyskanie dodatkowego stopnia kompresji:
–
Implementacja śrub w pozostałych proksymalnych otworach płytki:
–
Otwór położony najbliżej linii artrodezy służy umieszczeniu śruby VAL lub śruby korowej:
–
Przygotowanie dwukorowego tunelu kostnego wiertłem kaniulowanym (po drucie Kirchnera):
–
Wkręcenie w poprzek 3.5 mm śruby FT Compression Screw. Finalna stabilizacja artrodezy:
–
Źródła:
Materiały informacyjne Arthrex: https://www.arthrex.com/link/asset/eqK2rmsjbk6p4gF8WvGg5A
—–
Powiązane tematy: