But po operacji haluksa – jak długo trzeba nosić?
But ortopedyczny po operacji haluksa służy odciążeniu przodostopia, w obrębie którego dokonano osteotomii (przecięcia kości). Specjalny but odciążający przodostopie powinien być noszony do uzyskania zrostu kostnego czyli przez okres około 6 tygodni.
But po operacji haluksa – jak długo i czy zawsze przez 6 tygodni?
W każdym przypadku należy zapytać lekarza, który wykonywał zabieg, ile czasu należy nosić but ortopedyczny. Po niektórych procedurach operacyjnych ostrożne częściowe obciążanie całej stopy możliwe jest już od 4 tygodnia. Z drugiej strony istnieją również sytuacje, w których wskazane jest przedłużenie czasu noszenia buta ortopedycznego do 7-8 tygodnia (choć zdarza się to raczej rzadko).
Najpewniejszym sposobem potwierdzenia zrostu kostnego jest analiza kontrolnego zdjęcia RTG operowanej stopy. Ocena radiogramów zawsze powinna być przeprowadzona przez ortopedę wykonującego zabieg, ponieważ radiolog może nie znać wszystkich szczegółów dotyczących danej techniki operacyjnej.
Jak stawiać stopę w bucie pooperacyjnym?
But ortopedyczny po operacji haluksów skonstruowany jest tak, aby możliwe było obciążenie kończyny z jednoczesnym odciążeniem przodostopia. Stawianie pierwszych kroków zwykle wiąże się u pacjentów z dużym stresem, dlatego jeszcze w szpitalu warto poprosić fizjoterapeutę o wskazówki, w jaki sposób bezpiecznie stawiać operowaną stopę.
Jaki but ortopedyczny po operacji palucha koślawego?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów odciążających przodostopie. Cena buta ortopedycznego może się wahać w zależności od firmy oraz jakości wykonania. Osoby z nadmierną masą ciała powinny szukać butów z wytrzymałą podeszwą o zwiększonej odporności na ścieranie i siły kompresyjne. Nawet przez 6 tygodni noszenia podeszwa buta może się wygnieść i zniekształcić, prowadząc do uciekania stopy na zewnątrz i zwiększenia ryzyka skręcenia kostki czy nawet upadku.
Rodzaje butów po operacji haluksa
- But Baruka (sandał Gejszy) – z podwyższoną koturną pod piętą,
- But o sztywnej podeszwie kołyskowej – jednakowa grubość całej podeszwy.
Decyzja co do wyboru buta pooperacyjnego należy do ortopedy przeprowadzającego zabieg. Nie zapomnij zapytać o to lekarza jeszcze przed operacją! Pamiętaj, że but będzie potrzebny zaraz po zabiegu. Dla zapewnienia asekuracji warto także zaopatrzyć się w kule łokciowe oraz dobrze wyregulować ich wysokość.
Pamiętaj o dopasowaniu wysokości podeszwy buta po stronie zdrowej
Zmierz wysokość podeszwy buta ortopedycznego w najgrubszym miejscu, a następnie dobierz but dla zdrowej nogi tak, aby wysokości podeszw były jak najbardziej zbliżone do siebie. Znaczna różnica w wysokości podeszw powoduje nierówne ustawienie miednicy, co może wywołać lub nasilić bóle kręgosłupa. Właściwy dobór obuwia jest bardzo istotny dla osób, które cierpią na rwę kulszową lub inne problemy związane z kręgosłupem.
Jak bezpiecznie zacząć chodzić po odstawieniu buta ortopedycznego?
But po operacji haluksa – jak długo po operacji Twój chód nie był w pełni naturalny? Właśnie dlatego pierwsze obciążanie operowanej stopy powinno być stopniowe. Ważne, aby stopa była stawiana prosto z podparciem I kości śródstopia, a faza podporu była zakończona aktywnym wybiciem z palucha.
Najlepiej jest odwiedzić fizjoterapeutę, który nauczy prawidłowego obciążania stopy oraz pokaże ćwiczenia przyspieszające powrót do normalnej aktywności. Zlecone ćwiczenia należy regularnie wykonywać w domu. Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu warto udać się do fizjoterapeuty, który wykona mobilizacje stawu palucha. Terapia manualna zwiększy zakres ruchomości dużego palca, zapobiegnie blokowaniu się stawu i umożliwi płynny chód.
Warto przeczytać: