Osteotomia Akina klasyczna, małoinwazyjna i PTSA
Osteotomia Akina w korekcji palucha koślawego

Celem osteootomii Akina jest korekcja koślawości w stawie międzypaliczkowym oraz ewentualna korekcja pronacji palucha (rotacji palucha do wewnątrz). Derotacja wykonywana jest na przełomie osteotomii. Warto podkreślić, że jest to pewnego rodzaju „dodatkowa” korekcja pronacji. Główna część korekcji pronacji powinna w miarę możliwości zostać zrealizowana w obrębie osteotomii I kości śródstopia, ponieważ rotacja I promienia zależy głównie od nieprawidłowego ustawienia I kości śródstopia.
Osteotomia Akina wykonywana jest w korekcji palucha koślawego jako dodatkowa procedura w obrębie metod:
- MICA (minimally invasive chevron-akin)
- MIC-PTSA (minimally invasive chevron & percutaneous transosseous suture Akin)
- SCARF + Akin
- chevron + Akin
- Lapidus + Akin.
Osteotomia Akina na otwarto
W klasycznej metodzie wykonywanej na otwarto ortopeda za pomocą piły kostnej wycina u podstawy paliczka bliższego klin kostny (osteotomia klinowa zamykająca).

Następnie koryguje ustawienie palucha tak, aby był ustawiony na przedłużeniu I kości śródstopia oraz skierowany płytką paznokciową dokładnie w górę. Korekcja może być ustabilizowana śrubką lub specjalnym implantem o kształcie zszywki.
Oglądnij film-animację przedstawiającą osteotomię Akina (materiał edukacyjny Arthrex):
–
Osteotomia Akina – przykłady implantów stabilizujących:
- DynaNite® Nitinol Staple (Arthrex),

- FUSEFORCE™ Compression Staple (Wright Medical),
- Asnis Micro 2.0mm cannulated screw (Stryker),
- EasyClip (Stryker),
- 4.0 ChLP 2-Holes Foot Plate (ChM).
Osteotomia paliczka bliższego palucha metodą małoinwazyjną
Osteotomię Akina można wykonać małoinwazyjnie za pomocą mianiaturowego frezu. Frez wprowadzany jest w okolicę kości przez punktowe nacięcie w skórze. Dzięki temu nie jest konieczne podłużne nacinanie palca – blizna jest bardzo niewielka i goi się szybciej, a sam paluch jest mniej bolesny po operacji. Stabilizacja osteotomii dokonywana jest zwykle miniaturową śrubką wprowadzaną przez punktowy otwór w skórze lub też nowatorską metodą za pomocą szwu kostnego (PTSA – czytaj niżej).
Akin przeprowadzany jest techniką małoinwazyjną najczęściej w ramach metody MICA lub MIC-PTSA operacji haluksa. Metoda małoinwazyjna jest wykonywana, gdy ortopeda dysponuje na sali operacyjnej odpowiednim sprzętem (napęd i zestaw frezów i miniaturowych narzędzi do chirurgi małoinwazyjnej stopy). Lekarz powinien posiadać doświadczenie w zabiegach technikami małoinwazyjnymi. Powikłaniem źle przeprowadzonej osteotomii Akina może być brak zrostu i wtórny ból palucha podczas chodzenia. Ważne jest więc, aby zabieg operacji haluksa został przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę.
PTSA – metoda stabilizacji osteotomii Akin za pomocą przezskórnego szwu przezkostnego
PTSA (percutaneous transosseous suture Akin) to jedna z nowotorskich metod stabilizacji osteotomii Akin. Po przeprowadzeniu głównego cięcia osteotomii, ortopeda nacina punktowo skórę w dwóch miejsach: proksymalnie i dystalnie na tym samym poziomie, w odległości równej średnicy zakrzywionej igły ze szwem. Za pomocą frezu kostnego operator przygotowuje tunele kostne w dwóch odłamach kostnych. Tunele są ułożone względem siebie pod kątem około 45 stopni. Zakrzywiona igła ze szwem wprowadzana jest przez tunele kostne, następnie ortopeda wiąże szew i zakotwicza go na korówce.

—
Warto przeczytać: