Artroskop i urządzenia potrzebne do zabiegu artroskopii
Artroskopia to zabieg małoinwazyjny umożliwiający przeprowadzenie wielu procedur naprawczych i rekonstrukcyjnych w obrębie stawu. Artroskopię wykonuje się najczęściej na stawie kolanowym, skokowym, biodrowym i ramiennym. Operator steruje narzędziami chirurgicznymi wprowadzonymi do wnętrza stawu przez punktowe nacięcia (portale). Do jamy stawu wprowadzany jest także artroskop – kamera ze źródłem światła umożliwiająca bieżące rejestrowanie obrazu wykonywanych procedur.
Jaki sprzęt jest potrzebny, aby przeprowadzić zabieg artroskopii?
Artroskop
Optyka artroskopu z kamerą
Artroskop posiada budowę wąskiej teleskopowej rurki. Z jednego strony znajduje się mocowanie dla kamery, a z drugiej ścięta pod odpowiednim kątem końcówka z soczewką. Artroskop zawiera w sobie także tuleję światłowodową zapewniającą oświetlenie struktur wnętrza stawu.
Dostępne są artroskopy z torami wizyjnymi o kątach widzenia 30 lub 70 stopni. Sterując obrotem końcówki, operator zwiększa pole widzenia w pożądanym kierunku. Przykładowo, w pozycji neutralnej artroskopu operator przekłada „kabel” światłowodu na godzinę 3, dzięki czemu zwiększa pole widzenia na godzinie 9.
Płaszcze artroskopu z obturatorem
Przed umieszczeniem artroskopu w stawie konieczne jest nacięcie powłok skórnych, przez które najpierw wprowadza się trokar. Z trokaru usuwa się obturator, a w jego miejsce wkłada się artroskop.
W ortopedii ta zewnętrzna osłona teleskopu kamery częsta określana jest „płaszczem” artroskopu.
Zwykle średnica płaszcza wynosi około 6,5 mm, a średnica włożonej w niego rurki artroskopu około 4,5 mm. Płaszcz artroskopu posiada porty do napływu i odpływu płynu infuzyjnego. Płyn wprowadzany jest do wnętrza stawu przez płaszcz artroskopu wzdłuż rurki artroskopu.
Kolumna artroskopowa
Kolumna lub wieża artroskopowa to kompaktowy zestaw urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia artroskopii. Urządzenia ułożone są zwykle jedno nad drugim na pionowych półkach. Całość spoczywa na kółkach, dzięki czemu kolumnę można łatwo przewozić. Kolumnę artroskopową ustawia się po przeciwnej stronie stołu względem kończyny operowanej, co umożliwia operatorowi wygodne korzystanie z ekranu monitora oraz szybką kontrolę wzrokową czynności pozostałych urządzeń.
Monitor HD i komputer z systemem archiwizacji zdjęć i filmów
Komputer umożliwia rejestrację i archiwizację zdjęć i filmów na dowolnym nośniku (pendrive, chmura danych). Niektóre rozwiązania (np. Arthrex Synergy) umożliwiają automatyczną integrację nagranych materiałów z systemem dokumentacji medycznej szpitala.
Pompa artroskopowa
Pompa artroskopowa służy do kontrolowania ciśnienia i szybkości przepływu płynu w obrębie stawu. Urządzenie może dodatkowo posiadać system kontroli ssania, który jest połączony z dowolnym używanym instrumentem napędowym. W efekcie możliwe jest dostosowanie szybkości dopływu i wypływu płynu celem utrzymania stałego ciśnienia i optymalnej wizualizacji wnętrza stawu, w tym podczas krwawienia czy pracy z shaverem.
Wyświetlacz z panelem dotykowym podaje odczyty ciśnienia i przepływu płynu w czasie rzeczywistym, a ponadto wyświetla całkowitą ilość płynu zużytego podczas zabiegu.
Konsole obsługujące shavery
Shaver to przyrząd służący do oczyszczania i/lub usuwania tkanki kostnej lub miękkiej (tzw. debridement).
Najczęściej usuwana jest przerośnięta błona maziowa oraz osteofity będące przyczyną konfliktu tkankowego. Celem debridementu jest usunięcie konfliktu tkankowego i przywrócenie bezbolesnego zakresu ruchu w stawie. W ortopedii stosuje się shavery jednorazowe wkładane do specjalnej nasadki podłączonej do napędu umieszczonego na kolumnie artroskopowej. Shaver jak i inne narzędzia używane podczas zabiegu wkładane są przez operatora przez drugi portal artroskopowy.
Konsole obsługujące waporyzatory
Debridement tkanek uzupełnia się waporyzatorem służącym do termicznej ablacji i koablacji tkanek miękkich. Elektrokoagulacja jest przydatna głównie w kontrolowaniu krwawienia z tkanek miękkich i ich dodatkowym oczyszczaniu. Waporyzator również musi być podłączony do specjalnej konsoli elektrochirurgicznej obsługującej elektrody robocze.
—
Warto przeczytać:
- systemy nici Arthrex stosowane m.in. w szyciu łąkotek oraz naprawie i rekonstrukcji więzadeł,
- artroskopowe leczenie uszkodzeń łąkotki kolana.