Systemy nawigacji komputerowej wspierające wszczepienie endoprotezy stawu skokowego
Wszczepienie endoprotezy stawu skokowego należy do trudniejszych technicznie zabiegów. Wymagane jest bardzo precyzyjne osadzenie komponentów endoprotezy, które warunkuje uzyskanie dobrej stabilności i dłuższej żywotności implantu.
Systemy nawigacji komputerowej umożliwiają lepsze dopasowanie komponentów endoprotezy do indywidualnej anatomii stawu skokowego pacjenta. Ortopeda może precyzyjniej zaplanować przebieg zabiegu łącznie z doborem właściwego rozmiaru implantu, co przekłada się na sprawniejsze przeprowadzenie operacji i mniejsze ryzyko powikłań.
Poniższy tekst powstał w oparciu o charakterystykę systemu nawigacji PROPHECY® ułatwiającego wszczepienie modelu endoprotezy INFINITY® (Stryker).
Jaki jest cel wszczepienia endoprotezy stawu skokowego?
Endoprotezoplastykę rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych (IV stopień w skali Outerbridge’a), które wywołują ból stawu skokowego utrudniający codzienne funkcjonowanie. Celem wszczepienia endoprotezy jest niwelacja bólu i przywrócenie funkcji kończyny z zachowaniem ruchomości w stawie skokowym górnym – bez konieczności jego usztywnienia.
Na czym polega przedoperacyjna nawigacja komputerowa PROPHECY® ?
- Wykonanie tomografii komputerowej CT (computed tomography) na odcinku od kolana do stopy według określonego protokołu. Pozwala to uzyskać szczegółowe dane na temat anatomii kończyny dolnej i unikalnych relacji biomechanicznych w obrębie stawu skokowego u danego pacjenta.
- System PROPHECY™ na podstawie skanów CT oraz preferencji operatora opracowuje wirtualną symulację zabiegu z uwzględnieniem doboru właściwego rozmiaru implantu oraz zaleceń co do odpowiedniego wyosiowania endoprotezy względem kończyny.
- Po zatwierdzeniu planu zabiegu przez operatora producent (Stryker) projektuje przyrządy służące do przygotowania łoża kostnego, odpowiedniego pozycjonowania i wszczepienia endoprotezy w pożądanej pozycji. Przyrządy te są tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta.
Jakie korzyści wynikają z wykorzystania nawigacji przedoperacyjnej?
Dzięki nawigacji PROPHECY®uzyskuje się bardzo dokładne dopasowanie rozmiaru komponentów oraz precyzyjne wyosiowanie endoprotezy [2]. Przekłada się to na lepszą biomechanikę stawu skokowego i dłuższą żywotność implantu.
System nawigacji umożliwia ortopedzie wizualizację unikalnej anatomii stawu skokowego i przewidywanie ewentualnych trudnych momentów śródoperacyjnych jeszcze przed zabiegiem.
Indywidulanie zaprojektowane przyrządy służące do precyzyjnego opracowania kości i pozycjonowania komponentów endoprotezy ułatwiają płynne wykonywanie kolejnych procedur zgodnie z założonym planem.
Precyzyjna symulacja zabiegu ogranicza konieczność wykonywania dodatkowych procedur „na oko”, obniżając ryzyko popełnienia błędu.
Zabieg operacyjny przebiega szybciej, dzięki czemu skróceniu ulega czas ekspozycji operatora i pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.
Endoproteza INFINITY®
Niskoprofilowa endoproteza stawu skokowego INFINITY®składa się z trzech komponentów:
- elementu przytwierdzanego do dalszego końca kości piszczelowej
- wkładki polietylenowej, która zapewnia ślizg względem elementu pokrywającego bloczek kości skokowej,
- elementu przytwierdzanego do powierzchni bloczka kości skokowej.

Wszystkie elementy są dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia ich precyzyjne dopasowanie do anatomii stawu skokowego.
Szczegółowo zaprojektowany profil komponentów nadaje endoprotezie odpowiednią stabilność, ograniczając nadmierne przeciążenie więzadeł.
Jednocześnie komponenty endoprotezy nie posiadają bocznych elementów, które mogłyby zasłaniać obrazowanie fluoroskopowe. Umożliwiając pełną wizualizację implantu w stosunku do końców kostnych, operator może bardzo dokładnie zweryfikować prawidłowe osadzenie protezy. Jest to także korzystne dla późniejszej oceny osteointegracji implantu w okresie pooperacyjnym.
Geometria elementu umieszczanego na kości skokowej pozwala na późniejszą wymianę na model INBONE™ II. Dzięki temu ewentualna operacja rewizyjna przebiega sprawnie i jest obarczona znacznie mniejszym ryzykiem powikłań.
Zapytaj ortopedę o możliwość wszczepienia endoprotezy stawu skokowego
Pamiętaj o tym, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu endoprotezoplastyki stawu skokowego. W każdym przypadku ortopeda analizuje warunki biomechaniczne, masę ciała, wiek i oczekiwany poziom aktywności pacjenta.
Złotym standardem leczenia zaawansowanej artrozy stawu skokowego wciąż pozostaje artrodeza czyli trwałe usztywnienie stawu – głównie ze względu na dobre wyniki odległe. Jeśli kwalifikujesz się zarówno do artrodezy jak i do endoprotezy, zapytaj swojego lekarza o potencjalne korzyści i ryzyko powikłań związane z tymi dwoma rodzajami operacji.
—
Przeczytaj także:
- Artrodeza (usztywnienie) stawu skokowego
- Endoproteza stawu skokowego – wskazania i przeciwwskazania, na czym polega zabieg endoprotezoplastyki
—
Na podstawie:
- https://www.stryker.com/gb/en/foot-and-ankle/products/infinity/index-eu.html
- Hsu, Andrew R., Davis, W. Hodges, et. al. Radiographic Outcomes of Preoperative CT Scan–Derived Patient-Specific Total Ankle Arthroplasty. FAI Intl. 2015, Vol. 36(10) 1163-1169.
—
Ilustracje na tej stronie mają charakter poglądowy i zostały wykonane przy wsparciu firmy Stryker Polska Sp. z o.o.