Operacja bunionette pozwala trwale usunąć patologiczną wyniosłość z boku stopy od strony małego palca. Zabieg polega na wykonaniu osteotomii czyli przecięcia V kości śródstopia celem korekcji ustawienia tej kości. Efektem operacji bunionette jest zwężenie przodostopia, wyrównanie bocznego brzegu stopy, a także korekcja podwijającego się V palca. Zabieg operacyjny ułatwia pacjentom dobór wygodnego obuwia.
Bunionette, inaczej „kostka krawca” to zniekształcenie widoczne najbardziej w okolicy głowy V-tej kości śródstopia. Obserwuje się nadmierną wypukłość z boku przodostopia, która wchodzi w konflikt z obuwiem, prowadząc do powstawania nieprzyjemnego ucisku, zaczerwienienia i otarć skóry. Ból może także wynikać z podwichnięcia w V stawie śródstopno-paliczkowym. Jednocześnie najmniejszy palec u stopy często podwija się i kieruje w stronę pozostałych palców. Problemem staje się dobór wygodnego obuwia – większość butów powoduje nieprzyjemny ucisk na wyniosłość bunionette.
Kostka krawca jest deformacją lustrzaną w stosunku do koślawości palucha – różnica dotyczy kierunku oddalenia I i V kości śródstopia oraz odchylenia palucha i małego palca. Cechą wspólną jest dogrzbietowe przesunięcie obu kości z nieprawidłowym przesunięciem nacisków w kierunku głów środkowych kości śródstopia (metatarsalgia z przesunięcia).
Zniekształcenie bunionette wynika z nieprawidłowego ustawienia V kości śródstopia. Kość ta ulega oddaleniu od IV kości śródstopia, prowadząc do poszerzenia stopy. Zmiany w ustawieniu V kości śródstopia wynikają najczęściej z przeciążenia bocznej kolumny stopy – kiedy stopa wykazuje nadmierną tendencję do przetaczania przez zewnętrzną krawędź (stopa wydrążona, stopa szpotawa, szpotawość kolan). Zwiększone obciążenie bocznej części stopy sprzyja nadmiernemu rozciągnięciu więzadeł. V kość śródstopia odsuwa się coraz bardziej do boku, a ponadto ustawia się coraz bardziej w kierunku dogrzbietowym. Skutkiem tego jest przeniesienie nacisków na sąsiednią głowę IV kości śródstopia, co może powodować powstawanie bólu i miejscowego zgrubienia skóry (odcisku) w tym miejscu.
Operacja bunionette obejmuje wykonanie osteotomii korekcyjnej V kości śródstopia z ewentualnym ścięciem wyniosłości bocznej głowy V kości śródstopia. W przypadku podwijania się najmniejszego palca ortopeda może zadecydować o uwolnieniu torebki stawowej i/lub ścięgien przykurczonych mięśni pociągających za palec.
V kość śródstopia najlepiej goi się w odcinku dystalnym, dlatego zdecydowana większość osteotomii jest przeprowadzana w tym miejscu. Zabieg może być wykonany z dostępu otwartego lub małoinwazyjnie. Obecnie coraz więcej korekcji bunionette wykonuje się małoinwazyjną techniką przezskórną przez kilkumilimetrowe nacięcie skóry. Ortopeda przecina V kość miniaturowym frezem kostnym i przesuwa jej odłam dalszy w kierunku IV kości śródstopia. Zespolenie osteotomii nie zawsze jest konieczne, w niektórych przypadkach ortopeda zakłada drut Kirchenera, który jest po pewnym czasie wyciągany ze stopy. Skóra po zabiegach małoinwazyjnych bunionette goi się bardzo szybko, a blizny kilka miesięcy po zabiegu są prawie niewidoczne.
Do czasu uzyskania zrostu kostnego należy chodzić w specjalnym bucie odciążającym przodostopie. Odciążenie gojącej się kości pozwala uzyskać zrost w prawidłowym ustawieniu. Przypadkowe stanięcie na zewnętrznej krawędzi przodostopia mogłoby spowodować przesunięcie się odłamu i zrost w patologicznym ustawieniu, dlatego zawsze należy stosować się do pooperacyjnych zaleceń lekarza. Powrót do sportu jest możliwy w 3-4 miesiącu po operacji.
—
Przeczytaj także o metodach operacji płaskostopia poprzecznego: