Artroskopowe oczyszczenie obrąbka stawu biodrowego wykonuje się w przypadku rozerwania obrąbka w obrębie strefy nieukrwionej z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi i objawami mechanicznymi zgłaszanymi przez pacjenta. Rozerwanie obrąbka w strefie nieukrwionej (białej) uniemożliwia wygojenie się urazu, w związku z czym naprawa (np. szycie obrąbka) w tym miejscu byłaby nieskuteczna.
Obrąbek stawu biodrowego jest bogato unerwiony, ponadto jego uszkodzenia predysponują do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych biodra. Debridement wykonuje się u osób młodych z brakiem lub wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi biodra. Obecność zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych może stanowić wskazanie do wykonania zabiegu alloplastyki biodra.
Aby przeprowadzić artroskopię w przedziale środkowym stawu biodrowego konieczne jest zastosowanie wyciągu kończyny dolnej. Stosuje się znieczulenie ogólne, aby zwiotczenie mięśni umożliwiło dystrakcję stawu biodrowego i bezpieczne wprowadzenie narzędzi do stawu.
Celem zabiegu jest jak najbardziej oszczędne oczyszczenie uszkodzonej części obrąbka do granicy zdrowych tkanek (mikroresekcja). Umożliwia to niwelację czynnika mechanicznego wyzwalającego blokowanie i ból biodra. Należy unikać bezpodstawnego wycinania nadmiaru obrąbka, ponieważ może to spowodować wtórną niestabilność stawu.
Jeśli uszkodzenia obrąbka zostały spowodowane konfliktem z częścią kostną, w uzasadnionych przypadkach można rozważyć celową resekcję kości.