Debridement obrąbka panewki stawu biodrowego
Artroskopowe oczyszczenie obrąbka stawu biodrowego wykonuje się w przypadku rozerwania obrąbka w obrębie strefy nieukrwionej z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi i objawami mechanicznymi zgłaszanymi przez pacjenta. Rozerwanie obrąbka w strefie nieukrwionej (białej) uniemożliwia wygojenie się urazu, w związku z czym naprawa (np. szycie obrąbka) w tym miejscu byłaby nieskuteczna.
Obrąbek stawu biodrowego jest bogato unerwiony, ponadto jego uszkodzenia predysponują do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych biodra. Debridement wykonuje się u osób młodych z brakiem lub wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi biodra. Obecność zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych może stanowić wskazanie do wykonania zabiegu alloplastyki biodra.
Objawy uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego
- objawy mechaniczne: uczucie blokowania i przeskakiwania w stawie biodrowym
- ból podczas ruchów w stawie
- ograniczenie zakresu ruchomości
- dodatnie wyniki testów na uszkodzenie obrąbka stawowego
Technika operacyjna
Aby przeprowadzić artroskopię w przedziale środkowym stawu biodrowego konieczne jest zastosowanie wyciągu kończyny dolnej. Stosuje się znieczulenie ogólne, aby zwiotczenie mięśni umożliwiło dystrakcję stawu biodrowego i bezpieczne wprowadzenie narzędzi do stawu.
Celem zabiegu jest jak najbardziej oszczędne oczyszczenie uszkodzonej części obrąbka do granicy zdrowych tkanek (mikroresekcja). Umożliwia to niwelację czynnika mechanicznego wyzwalającego blokowanie i ból biodra. Należy unikać bezpodstawnego wycinania nadmiaru obrąbka, ponieważ może to spowodować wtórną niestabilność stawu.
Jeśli uszkodzenia obrąbka zostały spowodowane konfliktem z częścią kostną, w uzasadnionych przypadkach można rozważyć celową resekcję kości.
Narzędzia wykorzystywane w zabiegu
- Standardowy artroskop z optyką 30 lub 70 stopni
- Narzędzia powinny być wprowadzane przez długie kaniule, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego uszkodzenia chrząstki
- Narzędzia i haczyki do oceny struktur stawu
- Długie, ssące kleszcze (punch) lub shavery do resekcji obrąbka zaprojektowane do artroskopii stawu biodrowego, ewentualnie zapożyczone z artroskopii stawu barkowego
- Długie, giętkie termowaporyzatory do koagulacji tkanek
Postępowanie po artroskopowym oczyszczeniu obrąbka
- Kule przez pierwsze 2-7 dni po zabiegu
- Obciążanie kończyny w granicach tolerancji bólowych
- Prowadzenie samochodu na początku drugiego tygodnia od operacji
- Unikanie sportów kontaktowych oraz skrajnych pozycji biodra przez pierwsze 6 tygodni
- Rehabilitacja z elementami sportu po 6-7 tygodniu od zabiegu.