Naprawa ścięgna mięśnia pośladkowego średniego
Zerwanie ścięgien mięśnia pośladkowego średniego i/lub małego oraz sposób ich zaopatrzenia przypomina uszkodzenie stożka rotatorów w obrębie barku. W związku z tym zerwanie mięśnia pośladkowego średniego i/lub małego często określane jest terminem uszkodzenia pierścienia rotatorów biodra.
Leczenie operacyjne zerwania mięśnia pośladkowego średniego i/lub małego może być przeprowadzane na otwarto lub metodą artroskopową. Celem naprawy/rekonstrukcji pierścienia rotatorów biodra jest przywrócenie stabilizacji miednicy w płaszczyźnie czołowej oraz umożliwienie wydolnego chodu bez objawu Trendelemburga.
Operacja zerwanego mięśnia pośladkowego średniego – kwalifikacja do zabiegu
Objawy uszkodzenia mięśni pośladkowych mogą być częściowo podobne do objawów zapalenia kaletki krętarza większego lub biodra przeskakującego zewnętrznego. Ból zlokalizowany jest z boku biodra, ale nie musi występować miejscowa tkliwość palpacyjna. Dodatkowo obserwowane jest opadanie miednicy po stronie przeciwnej spowodowane brakiem hamowania przywodzenia w warunkach obciążenia zajętej kończyny dolnej.
Kwalifikację umożliwia badanie USG oraz rezonans magnetyczny biodra.
Naprawa ścięgna mięśnia pośladkowego – technika operacyjna
W pierwszej kolejności wykonywana jest bursektomia kaletki krętarza większego. Następnie dokonuje się oceny mięśni przyczepiających się do krętarza większego. Wykorzystany jest z reguły artroskop z optyką 70 stopni. Śródoperacyjna ocena rozległości uszkodzenia ścięgien pozwala na zaplanowanie ich naprawy. Najpierw przywraca się pozycję anatomiczną przy przyczepie ścięgna do kości i/lub ogranicza „rozciągnięcie” ścięgna w miejscu naderwania/zerwania. Następnie dokonywane jest nawiercanie bocznej powierzchni krętarza celem uzyskania krwawienia. Ortopeda umieszcza pod odpowiednim kątem dwie kotwice i sprawdza ich ułożenie za pomocą fluoroskopii. W kolejnym kroku przekłada się szwy przez naprawiane ścięgno mięśnia. Szwy są blokowane przez specjalne narzędzie knot pusher.
Rehabilitacja po naprawie ścięgna mięśnia pośladkowego średniego
Przez pierwsze 6 tygodni pacjent porusza się o kulach z ograniczonym obciążaniem kończyny dolnej (ok. 10 kg). Czasami zalecana jest orteza biodra ograniczająca ruchy w płaszczyźnie czołowej (odwodzenie-przywodzenie). Pierwsze ćwiczenia wzmacniające operowany mięsień rozpoczynane są w 6 tygodniu po zabiegu. Uprawienie sportu, np. bieganie, jest możliwe po uzyskaniu siły mięśniowej na poziomie odpowiadającym sile mięśni pośladkowych po przeciwnej stronie. Niezbędne jest uzyskanie symetrycznej stabilizacji bioder i prawidłowych wzorców ruchowych miednicy.
—
Przejdź do działu: OPERACJE BIODRA