InSpace Ballon™ jest dostępny na rynku europejskim od 2010 roku, ale dopiero w ostatnich latach wzrosło znaczenie tego implantu w leczeniu masywnych, niereperowalnych uszkodzeń stożka rotatorów. Prowadzonych jest coraz więcej badań, których celem jest przedstawienie konkretnych wskazań oraz potwierdzenie skuteczności InSpace Ballon™ opartej na EBM (Evidence Based Medicine). Uzyskane dotychczas wyniki są obiecujące, co oznacza, że implant podbarkowy może mieć duży potencjał jako metoda zaopatrywania ciężkich uszkodzeń stożka rotatorów.
Implantacja InSpace Ballon™ odbywa się w ramach małoinwazyjnego zabiegu artroskopii barku. Implant jest wprowadzany w przestrzeń podbarkową – pomiędzy wyrostek barkowy łopatki a głowę kości ramiennej. Strukturę InSpace Ballon™ stanowią biodegradowalne polimery szeroko wykorzystywane w chirurgii. Do poprawnie umieszczonego InSpace Ballon™ wprowadzana jest sól fizjologiczna, dzięki czemu implant zwiększa swoją objętość, dopasowując się do przyległych struktur anatomicznych. Powierzchnia balonu jest śliska i gładka, co umożliwia swobodny ślizg tkanek w trakcie ruchu odwiedzenia ramieniem.
W warunkach wydolnego mięśnia nadgrzebieniowego w trakcie ruchu odwiedzenia ramienia mięsień ten jednocześnie centralizuje głowę kości ramiennej w panewce łopatki. Wydolny mięsień nadgrzebieniowy stanowi więc przeciwwagę dla mięśnia naramiennego, który pociąga kość ramienną ku górze. Gdy w wyniku uszkodzenia stożka rotatorów mięsień nadgrzebieniowy jest rozdarty i nie pełni swojej funkcji, dochodzi do nierównowagi sił oddziałujących na głowę kości ramiennej. W trakcie próby ruchu odwiedzenia aktywny mięsień naramienny pociąga głowę kości ramiennej w kierunku wyrostka barkowego łopatki, skutkując nieprawidłowym uniesieniem głowy kości ramiennej i zaburzając mechanikę stawu ramiennego.
Zadaniem InSpace Ballon™ jest zapewnienie stabilizacji głowy kości ramiennej od strony górnej i tym samym pozytywny wpływ na poprawne ułożenie głowy kości ramiennej w panewce łopatki. Pozwala to zapobiec przedwczesnym zmianom zwyrodnieniowym stawu ramiennego.
Implant podbarkowy może zostać wszczepiony pacjentom z niereperowalnym uszkodzeniem stożka rotatorów, a ponadto:
Do przeciwwskazań do zabiegu należą:
—
Ilustracje na tej stronie mają charakter poglądowy i zostały wykonane przy wsparciu firmy Stryker Polska Sp. z o.o.
—
Na podstawie:
Horneff JG 3rd, Abboud JA. Balloon arthroplasty: indications, technique, and European outcomes. Ann Joint 2018;3:85.