Artroplastyka stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka (I CMC, first carpo metacarpal joint) może być wykonywana w przypadku bólu spowodowanego zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu podstawnego kciuka. Zabieg obejmuje wycięcie kości czworobocznej większej oraz rekonstrukcję więzadeł z interpozycją ścięgien (LRTI, Ligament Reconstruction and Tendon Interposition).
Usunięcie kości czworobocznej większej pozwala zniwelować źródło bólu – zniszczone zwyrodnieniowo powierzchnie stawowe.
Po usunięciu kości czworobocznej większej ortopeda przeprowadza rekonstrukcję więzadeł dla przywrócenia stabilizacji I kości śródręcza. W tym celu operator może wykonać tenodezę, wykorzystując ścięgno mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka (FCR, flexor carpi radialis). Ścięgno przecinane jest proksymalnie, kilka cm względem przyczepu na podstawie II kości śródręcza.
W I kości śródręcza wywiercany jest tunel, przez który przeprowadzany jest dalszy kikut ścięgna. I kość śródręcza ustawiana jest w supinacji, ścięgno zostaje odpowiednio napięte, a następnie przytwierdzone do grzbietowo-promieniowej powierzchni I kości śródręcza z wykorzystaniem śruby.
Oglądnij animację zabiegu rekonstrukcji CMC kciuka z wykorzystaniem własnego ścięgna pajcenta (materiały edukacyjne firmy Arthrex):
Operator może także wykorzystać syntetyczne więzadło (np. Mini TightRope®, Arthrex). Sztuczne więzadło składa się z 2 nici FiberWire®, które są przytwierdzane za pomocą 2 guzików do powierzchni korowej I oraz II kości śródręcza. W ten sposób obie kości pozostają w łączności.