Usunięcie trzeszczki w stopie
Częściowe lub całkowite usunięcie złamanej trzeszczki jest jedną z procedur operacyjnych rozważanych w przypadku braku powodzenia leczenia zachowawczego. Dąży się do usunięcia fragmentu trzeszczki z oczyszczeniem i pozostawieniem jej głównej części. W niektórych przypadkach zachowanie własnej trzeszczki jest niemożliwe i konieczne jest jej całkowite usunięcie.
Złamanie trzeszczki – przyczyny
Do pęknięcia trzeszczki dochodzi często wskutek urazu przeprostnego stawu palucha określanego mianem „turf toe”. Jest to kontuzja stopy typowa dla sportowców uprawiających dyscypliny kontaktowe. Do urazu dochodzi zwykle w momencie oparcia przodostopia na podłożu i nagłego ruchu podudzia do przodu z obciążeniem stopy masą ciała. Gwałtowny przeprost w stawie palucha powoduje uszkodzenie płytki podeszwowej oraz nierzadko złamanie trzeszczki.
Operacyjne usunięcie trzeszczki
Zabieg wykonywany jest z dostępu przyśrodkowego (usunięcie trzeszczki piszczelowej) lub dostępu podeszwowego pod głową I kości śródstopia (usunięcie trzeszczki strzałkowej). Gdy planowana jest jednoczesna korekcja palucha koślawego zabieg może być wykonany z dostępu grzbietowo-przyśrodkowego.
Po usunięciu trzeszczki piszczelowej konieczne jest zabezpieczenie ścięgna mięśnia zginacza krótkiego palucha. Ścięgno to przyszywane jest do więzadła międzytrzeszczkowego po to, aby zapewnić stabilną pozycję trzeszczce strzałkowej.
Kiedy można chodzić po operacji usunięcia trzeszczki?
Po zabiegu nie można obciążać operowanej okolicy przez okres 3 tygodni. Można jednak chodzić w specjalnym bucie odciążającym przodostopie – takim samym jak po operacji haluksa. Następnie wskazane jest chodzenie w ortezie typu Walker (krótkim bucie marszowym) przez okres 1-3 tygodni. Celem jest wygojenie ścięgna mięśnia zginacza krótkiego palucha stabilizującego drugą trzeszczkę oraz wygojenie płytki podeszwowej. Chodzenie w normalnym obuwiu jest więc możliwe w około 5-6 tygodniu od zabiegu.
Inne metody operacyjnego leczenia trzeszczek
- Nastawienie złamania trzeszczki ze stabilizacją wewnętrzną,
- Przeszczep kostny zastępujący trzeszczkę,
- Sztuczny implant trzeszczki.
Metody te są obarczone wyższym ryzykiem powikłań (ponowna resekcja trzeszczki) i mogą wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji. Usunięcie trzeszczki z poprawnym zabezpieczeniem tkanek miękkich wydaje się być obecnie najbardziej przewidywalną metodą leczenia. Z drugiej strony ciągły rozwój chirurgii stopy rodzi nadzieje na rozwój technik pozwalających na skuteczną naprawę lub trwałe zastąpienie trzeszczki przeszczepem własnym lub sztucznym implantem.
Powrót do działu: STOPA I STAW SKOKOWY
—
Na podstawie:
Bouche R. „Choroby trzeszczek stawu śródstopno-paliczkowego palucha” [w:] Saxena A. „Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego” 2015, wyd. Medisfera.