DMMO – operacja płaskostopia poprzecznego
Osteotomia DMMO (distal metatarsal metaphyseal osteotomy) przeprowadzana jest w leczeniu metatarsalgii czyli bólu przodostopia występującego w przebiegu płaskostopia poprzecznego. Osteotomia oznacza przecięcie kości. W ramach DMMO w sposób małoinwazyjny miniaturowym frezem przecinane są łącznie trzy kości śródstopia: pierwsza, druga i trzecia.
Celem korekcji jest skrócenie środkowych kości śródstopia i zmniejszenie ich docisku do podłoża podczas chodzenia. Efektem operacji płaskostopia poprzecznego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz ograniczenie powstawania bolesnych odcisków i modzeli na podeszwie przodostopia.
Zabieg operacyjny bardzo często obejmuje także korekcję palca młotkowatego, korekcję palucha koślawego i/lub deformacji typu bunionette. Złożona rekonstrukcja przodostopia pozwala uzyskać najlepszy efekt biomechaniczny i wizualny (niwelacja bólu, poprawa kształtu stopy, zwężenie przodostopia, likwidacja deformacji palców).
Osteotomia DMMO jako metoda małoinwazyjna
Osteotomia DMMO przeprowadzana jest małoinwazyjnie, co oznacza, że nie jest konieczne wykonywanie podłużnego rozległego cięcia na skórze. Aby skutecznie przeprowadzić zabieg DMMO ortopeda wykonuje jedynie kilka punktowych kilkumilimetrowych otworów na grzbietowej stronie stopy. Przez przygotowane otwory wprowadzany jest miniaturowy frez kostny, za pomocą którego możliwe jest kontrolowane przecięcie kości. Efekt osteotomii oceniany jest śródoperacyjnie na podglądzie fluoroskopowym. Nie jest konieczne stosowanie zespolenia śrubami.
Korzyści metody DMMO
- niewielkie punktowe blizny na skórze, dobry efekt estetyczny,
- dobra ruchomość palców w stawach śródstopno-paliczkowych,
- mniejsze naruszenie tkanek miękkich,
- możliwość zrównoważonego skrócenia każdej z kości śródstopia,
- mniejsze ryzyko infekcji w miejscu operowanym.
Inne metody operacji płaskostopia poprzecznego – osteotomia Weila
Do pozostałych metod leczenia metatarsalgii przodostopia należy osteotomia Weila. Metodę tą wykonuje się, gdy na zdjęciach RTG widoczne jest izolowane wydłużenie II-giej kości śródstopia i nie ma konieczności skracania kości III i IV. W tym wypadku osteotomia Weila jest wystarczająca, by zlikwidować punktowy ból i głęboki odcisk pod głową II-giej kości śródstopia. Osteotomia Weila przeprowadzana jest na otwarto, dzięki czemu ortopeda może przecinać kość pod bezpośrednią kontrolą wzroku. Możliwe jest precyzyjne skrócenie kości śródstopia. Kość stabilizowana jest niewielką śrubką.
Przeczytaj więcej o osteotomii Weila.
Jakie są wskazania do operacji płaskostopia poprzecznego?
Operacja płaskostopia poprzecznego metodą DMMO przeprowadzana jest:
- w przypadku przewlekłego bólu spowodowanego zbyt dużym dociskiem głów środkowych kości śródstopia do podłoża,
- gdy duże skrócenie I kości śródstopia wymaga dodatkowego skrócenia środkowych kości śródstopia dla wyrównania ich długości celem globalnego znormalizowania nacisków pod głowami kości śródstopia.
Rekonwalescencja po zabiegu DMMO
- chłodne okłady, utrzymywanie stopy w elewacji celem zmniejszenia obrzęku stopy,
- utrzymywanie opatrunku stabilizującego palce przez okres około 2-3 tygodni,
- chodzenie w bucie pooperacyjnym odciążającym przodostopie przez okres około 6 tygodni.
- stopniowy powrót do aktywności sportowej w 3-4 miesiącu od zabiegu.
—
Warto przeczytać: